הכר את היריבה: בני יהודה – מצב עדכני

הכר את היריבה: בני יהודה

רקע כללי: מועדון הכדורגל בני יהודה ת"א הוקם בשנת 1936 בדרומה של העיר תל אביב. המועדון מזוהה יותר עם מכל עם אזור שכונת התקווה שבעיר. כמו כן, סמלה המוכר לכל אוהד כדורגל ישראלי ממוצע הוא כמובן התרנגול (בעבר כאשר נערכו משחקים באצטדיון המיתולוגי בשכונת התקווה התרנגול היה מתהלך על כר הדשא לפני פתיחת המשחק). במהלך, שתי העונות האחרונות הקבוצה נמצאת בבעלותו של איש העסקים אוהד הקבוצה ברק אברמוב.

היסטוריה: הסיפור מאחורי שמה של הקבוצה (בני יהודה) הינו סיפור מרתק, כאשר ילדי שכונת התקווה החליטו בשלהי שנת 1935 להקים קבוצת כדורגל בשם "תל חי". אותם הילדים היו חברים בתנועות נוער כאלו ואחרות, כאשר הקבוצה שיחקה בעיקר בשכונות צ'לנוב, שיבת ציון, וגבעת נווה שאנן אשר ממוקמות בדרום העיר. כאשר הוחלט על הקמת קבוצת בוגרים שונה שמה ל- "בני ציון" , זמן קצרצר אחר כך שינו את שמה של הקבוצה פעם נוספת הפעם ל-"ארגון הנוער התימני בני יהודה". לבטח, שואלים את עצמכם איך הגיעו לבני יהודה אז הסיבה היא בהחלט מרתקת משום שההחלטה על שינוי שמה על ידי מייסדה התקבלה בשבוע בו קוראים את פרשת "ויגש" בה נכתב "ויגש אליו יהודה" מכאן מגיעה שמה של הקבוצה. בתוך כך, לקבוצה ישנן כ-53 עונות בליגת העל (כולל עונה זו). התואר הראשון בהיסטוריה של המועדון הושג בשנת 1967-1968 כשהקבוצה זכתה בגביע המדינה. במרוצת השנים הוסיפה לארון התארים שלה עוד שתי זכיות בגביע המדינה (1980-1981, 2016-2017) ובעונת 1989-1990 רשמו הכתומים זכייה היסטורית באליפות המדינה. בנוסף, הצליחה הקבוצה משכונת התקווה לזכות פעמיים בגביע הטוטו (1992,1997), אם לא די המועדון רשם מספר הופעות במפעלים האירופיים (גביע האינטרטוטו, גביע אופ"א והליגה האירופית) אך ראוי לציין כי מעולם לא השכילה להעפיל אל שלב הבתים מהמוקדמות. רגע מכונן במועדון הצנוע התרחש לפני כשתי עונות אז רכש איש העסקים ברק אברמוב את זכויות הבעלות מידיו של משה דמאיו אשר ניהל את הקבוצה במשך 13 עונות.

עונה נוכחית: בני יהודה בראשותו של המאמן יוסי אבוקסיס נמצאת בעונה גדולה, כשהקבוצה ממוקמת במקום הרביעי בטבלה עם 37 נקודות במאזנה ולמעשה הבטיחה את מקומה בפלייאוף העליון עונה שלישית ברציפות. בתוך כך, הכתומים העפילו ביום שלישי האחרון לחצי גמר גביע המדינה (העפלה שנייה תוך שלוש שנים, כשבפעם הקודמת לא רק שעלתה לגמר אלא גם זכתה להניף את הגביע הנכסף). יחד עם זאת, לצד ההצלחה האדירה העונה לא הכל נוצץ בקבוצה של ברק אברמוב שכן במהלך החודש האחרון התרחש עימות בין שני המחנות לאחר שאוהדי הקבוצה נהמו אל עבר שחקנים בעלי צבע עור כהה ובשל כך ביקש הבעלים לקבל עונש רדיוס, סכסוך אשר הגיע לפתרון אף הוא במהלך השבוע החולף. אחת הנקודות הבולטות לעין סביב ההצלחה היא כמות השערים הגדולה אותה כבשה הקבוצה: כ-38 שערי זכות (ההתקפה השנייה בטיבה בליגה) ומנגד ספגה 22 שערי חובה. מדובר בקבוצה צעירה מאוד אך מלהיבה שמצליחה להוכיח פעם אחר פעם כמה איכות קיים בסגל השחקנים שלה.

סגל שחקנים: כידוע, בני יהודה מתאפיינת בשנים האחרונות כקבוצה אשר נבנית במרביתה על שחקנים צעירים מבטיחים או לחילופין שואלת מספר לא מבוטל של שחקנים מקבוצות הליגה ראיה לכך, שבמהלך שלושת העונות האחרונות מחזיקה הקבוצה בסגל הצעיר ביותר בליגה, אך לקבוצה ישנם מספר זרים איכותיים מאוד אשר משתלבים בצורה פנטסטית במרקם הקבוצתי. שחקניה הבולטים של הקבוצה מהשכונה הם: צמד החלוצים מאוויס צ'יבוטה ויקוב סילבסטר (הצטרף בינואר). כמו כן, ישנו את אמליוס זובאס המצוין ובקישור ניתן למצוא את איסמעילה סורו הצעיר שמוכיח כמה כישרון יש לו ברגליים. במהלך חלון העברות של חודש ינואר מספר שינויים מרכזים התרחשו בקבוצה כשהחלוץ הצעיר והמבטיח ירדן שועה חתם במכבי חיפה ובמקומו הצטרף יקוב סילבסטר שהגיע מבית"ר ירושלים. כמו כן הצטרפו: עמית זנטי, עמית ביטון, אבישי כהן, דין אקפי, סגס תאמבי ופייסל מוליץ'. מנגד מי שעזבו מלבד שועה הם: שגיב יחזקאל, בן תורג'מן וסוהיל ארמלי.

מאזן בין הקבוצות: אם נצלול אל הסטטיסטיקה בין שתי הקבוצות נצטרך לחפור עמוק עמוק לראות מתי הייתה הפעם האחרונה בה נפרדו שתי הקבוצות בתוצאת תיקו, המשחקים בין השתיים לרוב מוכרעים למי מהצדדים. כאמור, בחמשת המפגשים האחרונים המאזן מראה כי בני יהודה ניצחה בשלושה מפגשים ואילו חניכיו של קשטן ניצחו פעמיים. כשבשני המפגשים האחרונים הכתומים מהשכונה השיגו שני ניצחונות רצופים.

 

כתב: דור ביטון