,

הכר את היריבה – מ.ס אשדוד

הכר את היריבה - מ.ס אשדוד

רקע כללי: מועדון ספורט עירוני אשדוד נוסדה בשנת 1999 לאחר שאיש עסקים מקומי המתגורר בעיר בשם ג'קי בן זקן החליט לבצע איחוד בין עירוני אשדוד להפועל אשדוד. כאמור, לאחר האיחוד שינה בן זקן את שם הקבוצה לשמה הנוכחי. בתוך כך, המחשבה מאחורי האיחוד ההיסטורי נוצר על מנת ליצור קהל אוהדים רב יותר, תחילה המהלך הוגדר כהצלחה אך עם מרוצת השנים ההצלחה הלכה ודעכה ואף שתי הקבוצות הוקמו מחדש בליגות הנמוכות.

היסטוריה: מ.ס. אשדוד ערכה עונת בכורה כקבוצה מאוחדת דווקא בליגת העל. בשנים הראשונות שיחקה הקבוצה בתלבושת תכלת כמחווה עבור הקשר הישראלי הגדול חיים רביבו אשר גדל בעיר ואף שיחק בהפועל אשדוד (למי מכם ששואל מדוע תכלת, בעקבות העובדה כי רביבו שיחק באותה עת במדי סלטה ויגו הספרדית שצבעה הינו תכלת). כמו כן, לאחר כשלוש עונות כקבוצת מרכז טבלה ומטה, הגיעה עונת השיא עבור המועדון החדש שבסיומה של עונת 2001-2002 התבססה אשדוד במקום הרביעי. משמעות הדבר הינה פשוטה הופעה היסטורית במפעל השלישי בחשיבותו גביע האינטרטוטו (מאז המפעל נמחק מעל המפה), אשדוד בהדרכתו של אלישע לוי הצליחה לעבור סיבוב כשגברה על פ.צ. ברנו הצ'כית אך הודחה בסיבוב השני על ידי מרק דופינצה הבולגרית. בתוך כך, בעונת 2003-2004 החליטו במועדון לשנות את מדי הקבוצה לאדום – צהוב ,הצבעים המזוהים עם שתי קבוצות העיר עירוני (צהוב) והפועל (אדום). יחד עם זאת, בסיומה של אותה עונה ירדה הקבוצה בפעם הראשונה אל ליגת המשנה. בנוסף, עם מרוצת השנים בעיר הנמל ניסו לבנות קבוצת כוכבים שתרוץ לאליפות אך המטרות היו רחוקות מההשגה ואשדוד קיבעה לעצמה מעמד של קבוצת אמצע טבלה ומטה. בעונת 2014-2015 ירידה הקבוצה פעם נוספת אל הליגה הלאומית אך, בתוך עונה אחת בלבד הצליחה לשוב אל הליגה הבכירה ומאז נאבקת הקבוצה בעיקר בלשרוד עונה אחר עונה.

עונה נוכחית: העונה שוב נפתחה עם רף ציפיות גבוה מאוד בעיר הנמל לאחר שבפעם השנייה בהיסטוריה מינו בקבוצה מאמן זר. הפעם היה זה בלם עבר בקבוצה, בלגויה (בובי) מילבסקי המקדוני. אך, כעבור 10 מחזורים הצליח מילבסקי לרשום 9 נקודות בלבד ואף לסיים במקום האחרון במפעל גביע הטוטו. בתוך כך, עבור הבעלים ג'קי בן זקן זה הספיק על מנת להיפרד מהמקדוני. לפני כשבוע ימים בלבד הונחת במועדון יובל נעים האיש בו תולים תקוות רבות שיוכל להוציא את המועדון מהמצב אליו נקלע. בתוך כך, נעים ישוב אל הקווים מאז התפטר מתפקידו במהלך חודש ינואר אשתקד כמאמן הפועל אשקלון לאחר ארבע וחצי שנים. אחת הסיבות המרכזיות שבעקבותיהן נעים הוחתם היא הכרזימה יוצאת הדופן שלו והרעב הענק אשר מביא עימו למגרש. כמו כן, נעים ידוע כמאמן למשימות מיוחדות בהן הצליח לא מעט במקומות בו לא קיבל ולו סיכוי הקטן ביותר, כעת יצטרך המאמן המנוסה להוכיח את האשראי אותו קיבל מהבעלים ג'קי בן זקן.  כאמור, משחקו הבכורה של נעים בקבוצתו החדשה יהיה בשבת הקרובה מול עירוני קריית שמונה. כעת, אשדוד ממוקמת מתחת לקו האדום במקום ה-13 עם תשע נקודות בלבד, בנוסף, מחזיקה הקבוצה בהגנה חלשה מאוד שספגה לא פחות משמונה עשר שערי חובה (שנייה רק לבית"ר ירושלים).

סגל שחקנים: כמידי עונה באשדוד מרבית הסגל מורכב משחקני צעירים ומספר לא מבוטל של שחקני בית, כשאליהם מצרף הצוות המקצועי מספר זרים לרוב מדובר בזרים איכותיים ומשדרגים. כמו כן, מדובר בסגל צעיר וחסר ניסיון כשהשחקן המבוגר ביותר בקבוצה נמצא מתחת לגיל 30. יחד עם זאת, לאשדוד מספר שחקני מפתח בדמותם של שוער הקבוצה יואב ג'רפי אליו לוטשת עיניים מספר קבוצות גדולות, צמד הקשרים גדי קינדה ודן ביטון.

מאזן בין הקבוצות: לרוב המפגשים בין השתיים מסתיימים ללא הכרעה אך, אשתקד דווקא נפגשו שלוש פעמים ובכולם נקבעה זהות המנצחת ובכולן זו הייתה קבוצת החוץ (דבר נדיר שמדובר במשחק בין אשדוד לק"ש). כאמור, ק"ש ניצחה פעמיים באצטדיון הי"א ומנגד אשדוד ניצחה במפגש שהתקיים בצפון. אם לא די בכך, הניצחון חוץ הראשון עונה שעברה הושג לאחר שבע שנים ללא ניצחון בעיר הנמל. כעת, יקוו חניכיו של סילבס לרשום ניצחון שלישי רצוף באשדוד ועל הדרך להיצמד שוב אל הצמרת הגבוהה.

 

כתב: דור ביטון